Baumann Isidor

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
23.09.1955 00:00
Birth Date
1955-09-23T00:00:00Z
Title
Marital Status
Active
False
Mandate
Gemeindepräsident von Wassen: von Januar 1990 bis Mai 2000; Regierungsrat: von Juni 2000 bis Mai 2012
Additional Mandate
Additional Activity
Military Grade
Appointé
First Name
Isidor
Last Name
Baumann
Council
S
Number
2793
Canton
Uri
Canton Name
UR
Party
PDC
Party Name
Parti démocrate-chrétien suisse
Faction
Faction Name
Function
Biography Page Url
Picture Url
Id
4088
Updated
01.03.2024 05:01

Back to List