Allemann Evi

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
16.07.1978 00:00
Birth Date
1978-07-16T00:00:00Z
Title
lic. iur.
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons (Grossrätin): von Juni 1998 bis November 2003
Additional Mandate
Fraktionsvorstand
Additional Activity
Co-Präsidentin der Parlamentarischen Gruppe Friedensförderung
Military Grade
First Name
Evi
Last Name
Allemann
Council
N
Number
2583
Canton
Bern
Canton Name
BE
Party
SP
Party Name
Sozialdemokratische Partei der Schweiz
Faction
S
Faction Name
Sozialdemokratische Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
1131
Updated
26.10.2015 15:08

Back to List