Amstutz Adrian

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
02.12.1953 00:00
Birth Date
1953-12-02T00:00:00Z
Title
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Exekutive der Gemeinde (Gemeinderatspräsident): von Januar 1993 bis Mai 1998; Legislative des Kantons (Grossrat): von Juni 1998 bis November 2003
Additional Mandate
Fraktionspräsident: von 2012 bis November 2017
Additional Activity
Präsident der Parlamentarischen Gruppe Transport
Military Grade
Gefreiter / Fallschirmgrenadier
First Name
Adrian
Last Name
Amstutz
Council
N
Number
2584
Canton
Bern
Canton Name
BE
Party
SVP
Party Name
Schweizerische Volkspartei
Faction
V
Faction Name
Fraktion der Schweizerischen Volkspartei
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
1135
Updated
18.12.2017 11:02

Back to List