Bischof Pirmin

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
24.02.1959 00:00
Birth Date
1959-02-24T00:00:00Z
Title
Dr. iur., LL. M.
Marital Status
marié(e)
Active
True
Mandate
Exekutive der Gemeinde (Gemeinderat) Solothurn: seit Mai 1997; Legislative des Kantons (Kantonsrat): von April 2005 bis November 2007
Additional Mandate
Additional Activity
Co-Präsident der Parlamentarische Gruppe Inlandbanken; Co-Präsident der Parlamentarischen Gruppe Pflege
Military Grade
Soldat
First Name
Pirmin
Last Name
Bischof
Council
S
Number
2674
Canton
Soleure
Canton Name
SO
Party
PDC
Party Name
Parti démocrate-chrétien suisse
Faction
C
Faction Name
Groupe PDC
Function
Membre
Biography Page Url
Picture Url
Id
3871
Updated
05.04.2016 11:11

Back to List