Eichenberger-Walther Corina

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
14.10.1954 00:00
Birth Date
1954-10-14T00:00:00Z
Title
lic. iur.
Marital Status
verwitwet
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons: von April 1993 bis Juli 2007; Grossratspräsidentin: 2005/2006
Additional Mandate
Additional Activity
Präsidentin der Parlamentarischen Kerngruppe Feuerwehr; Co-Präsidentin der Parlamentarischen Gruppe Print
Military Grade
First Name
Corina
Last Name
Eichenberger-Walther
Council
N
Number
2678
Canton
Aargau
Canton Name
AG
Party
FDP-Liberale
Party Name
FDP.Die Liberalen
Faction
RL
Faction Name
FDP-Liberale Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
3875
Updated
21.02.2018 09:44

Back to List