Girod Bastien

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
21.12.1980 00:00
Birth Date
1980-12-21T00:00:00Z
Title
dipl. ETH Umweltnaturwissenschaftler/Dr.sc. ETH Zürich
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Legislative der Gemeinde: von Februar 2006 bis November 2007
Additional Mandate
Vizepräsident Grüne Partei der Schweiz: seit April 2012
Additional Activity
Co-Präsident der Parlamentarischen Gruppe Cleantech
Military Grade
First Name
Bastien
Last Name
Girod
Council
N
Number
2685
Canton
Zürich
Canton Name
ZH
Party
GPS
Party Name
Grüne Partei der Schweiz
Faction
G
Faction Name
Grüne Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
3882
Updated
17.11.2015 08:40

Back to List