Heer Alfred

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
12.10.1961 00:00
Birth Date
1961-10-12T00:00:00Z
Title
Eidg. dipl. Kaufmann
Marital Status
Active
True
Mandate
Legislative der Gemeinde Zürich: von Mai 1994 bis Mai 1998; Legislative des Kantons: von Mai 1995 bis 2008
Additional Mandate
Präsident SVP des Kantons Zürich: seit 2009
Additional Activity
Military Grade
Soldat
First Name
Alfred
Last Name
Heer
Council
N
Number
2690
Canton
Zürich
Canton Name
ZH
Party
SVP
Party Name
Schweizerische Volkspartei
Faction
V
Faction Name
Fraktion der Schweizerischen Volkspartei
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
3887
Updated
17.11.2015 15:28

Back to List