Jositsch Daniel

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
25.03.1965 00:00
Birth Date
1965-03-25T00:00:00Z
Title
Prof. Dr. iur.
Marital Status
Active
True
Mandate
Exekutive der Gemeinde: von April 2000 bis August 2006; Legislative des Kantons: von Mai 2007 bis Dezember 2007
Additional Mandate
Additional Activity
Vize-Präsident der Parlamentarischen Gruppe Schweiz-Afrika
Military Grade
Oberstleutnant
First Name
Daniel
Last Name
Jositsch
Council
S
Number
2694
Canton
Zürich
Canton Name
ZH
Party
SP
Party Name
Sozialdemokratische Partei der Schweiz
Faction
S
Faction Name
Sozialdemokratische Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
3891
Updated
01.06.2017 10:47

Back to List