Fournier Jean-René

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
fr
Birt hDate
18.12.1957 00:00
Birth Date
1957-12-18T00:00:00Z
Title
lic. ès sc. éc.
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Législatif cantonal: député suppléant depuis mars 1985 jusqu'à mars 1989; Exécutif cantonal: député depuis mars 1989 jusqu'à mars 1997; Exécutif cantonal: Conseiller d'Etat depuis mai 1997 jusqu'à avril 2009
Additional Mandate
Additional Activity
Military Grade
Major
First Name
Jean-René
Last Name
Fournier
Council
S
Number
2718
Canton
Wallis
Canton Name
VS
Party
CVP
Party Name
Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz
Faction
C
Faction Name
CVP-Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
3915
Updated
10.01.2018 16:41

Back to List