Graber Konrad

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
24.07.1958 00:00
Birth Date
1958-07-24T00:00:00Z
Title
Betriebsökonom HWV
Marital Status
marié(e)
Active
True
Mandate
Legislative der Gemeinde Kriens: von Juni 1985 bis September 1989; Legislative des Kantons: von Juni 1987 bis Juni 2007
Additional Mandate
Präsident CVP Kanton Luzern: von September 1997 bis September 2001
Additional Activity
Military Grade
Officier spécialisé
First Name
Konrad
Last Name
Graber
Council
S
Number
2724
Canton
Lucerne
Canton Name
LU
Party
PDC
Party Name
Parti démocrate-chrétien suisse
Faction
C
Faction Name
Groupe PDC
Function
Membre
Biography Page Url
Picture Url
Id
3921
Updated
17.05.2015 21:18

Back to List