Landolt Martin

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
30.06.1968 00:00
Birth Date
1968-06-30T00:00:00Z
Title
Eidg. Dipl. Betriebsökonom HWV
Marital Status
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons: seit Juni 1998
Additional Mandate
Präsident BDP Kanton Glarus: von August 2008 bis April 2012; Präsident BDP Schweiz: seit Mai 2012
Additional Activity
Military Grade
First Name
Martin
Last Name
Landolt
Council
N
Number
2735
Canton
Glarus
Canton Name
GL
Party
BDP
Party Name
Bürgerlich-Demokratische Partei Schweiz
Faction
BD
Faction Name
Fraktion BD
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4008
Updated
25.11.2015 08:20

Back to List