Jans Beat

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
12.07.1964 00:00
Birth Date
1964-07-12T00:00:00Z
Title
dipl. nat. ETH
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Legislative Kanton BS: von Februar 2001 bis Mai 2011
Additional Mandate
Präsident SP Kanton Basel-Stadt: von Mai 1999 bis November 2005; Vizepräsident der SP Schweiz: seit Dezember 2015
Additional Activity
Präsident der Parlamentarischen Gruppe für Arbeit
Military Grade
First Name
Beat
Last Name
Jans
Council
N
Number
2745
Canton
Basel-Stadt
Canton Name
BS
Party
SP
Party Name
Sozialdemokratische Partei der Schweiz
Faction
S
Faction Name
Sozialdemokratische Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4032
Updated
29.03.2016 11:16

Back to List