Vitali Albert

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
26.06.1955 00:00
Birth Date
1955-06-26T00:00:00Z
Title
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Gemeinderat/Sozialvorsteher Oberkirch: von Januar 1982 bis Dezember 2001; Kantonsrat: von April 1995 bis April 2011
Additional Mandate
Fraktionspräsident Kantonsrat: von April 2003 bis November 2010
Additional Activity
Co-Präsident der Parlamentarische Gruppe für Volkskultur und Volksmusik
Military Grade
First Name
Albert
Last Name
Vitali
Council
N
Number
2761
Canton
Luzern
Canton Name
LU
Party
FDP-Liberale
Party Name
FDP.Die Liberalen
Faction
RL
Faction Name
FDP-Liberale Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4054
Updated
13.06.2016 11:01

Back to List