Eberle Roland

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
07.12.1953 00:00
Birth Date
1953-12-07T00:00:00Z
Title
dipl. Ing. Agr. ETH
Marital Status
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons (Kantonsrat): von Juni 1988 bis Mai 1994; Exekutive des Kantons (Regierungsrat): von Juni 1994 bis Mai 2006
Additional Mandate
Additional Activity
Military Grade
Oberleutnant aD
First Name
Roland
Last Name
Eberle
Council
S
Number
2774
Canton
Thurgau
Canton Name
TG
Party
SVP
Party Name
Schweizerische Volkspartei
Faction
V
Faction Name
Fraktion der Schweizerischen Volkspartei
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4068
Updated
17.05.2015 21:18

Back to List