Schmid Martin

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
24.05.1969 00:00
Birth Date
1969-05-24T00:00:00Z
Title
Dr. iur. HSG
Marital Status
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons (Grossrat): von Mai 1994 bis Dezember 2002; Exekutive des Kantons (Regierungsrat): von Januar 2003 bis Dezember 2011
Additional Mandate
Mitglied der Geschäftsleitung der FDP Graubünden
Additional Activity
Military Grade
Hauptmann
First Name
Martin
Last Name
Schmid
Council
S
Number
2783
Canton
Graubünden
Canton Name
GR
Party
FDP-Liberale
Party Name
FDP.Die Liberalen
Faction
RL
Faction Name
FDP-Liberale Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4078
Updated
17.11.2015 15:48

Back to List