Pezzatti Bruno

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
04.03.1951 00:00
Birth Date
1951-03-04T00:00:00Z
Title
dipl. Ing. Agr. ETH
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons (Kantonsrat): von 1998 bis 2010; Kantonsratspräsident: von Januar 2009 bis Dezember 2010
Additional Mandate
Additional Activity
Vize-Präsident der Parlamentarische Gruppe Inlandbanken; Co-Präsident der Parlamentarischen Gruppe Pflege
Military Grade
Gefreiter
First Name
Bruno
Last Name
Pezzatti
Council
N
Number
2784
Canton
Zug
Canton Name
ZG
Party
FDP-Liberale
Party Name
FDP.Die Liberalen
Faction
RL
Faction Name
FDP-Liberale Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4084
Updated
05.04.2016 11:10

Back to List