Hausammann Markus

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
20.09.1964 00:00
Birth Date
1964-09-20T00:00:00Z
Title
Meisterlandwirt
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons: von Dezember 1995 bis Juni 2006; Exekutive der Gemeinde Langrickenbach: von Juni 1987 bis Mai 2011
Additional Mandate
Additional Activity
Präsident des Landwirtschaftlichen Klubs der Bundesversammlung
Military Grade
Oberleutnant
First Name
Markus
Last Name
Hausammann
Council
N
Number
3002
Canton
Thurgau
Canton Name
TG
Party
SVP
Party Name
Schweizerische Volkspartei
Faction
V
Faction Name
Fraktion der Schweizerischen Volkspartei
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4103
Updated
17.05.2015 21:18

Back to List