Knecht Hansjörg

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
24.03.1960 00:00
Birth Date
1960-03-24T00:00:00Z
Title
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Exekutive der Gemeinde (Gemeinderat) Leibstadt: von Januar 1990 bis Dezember 1997; Legislative des Kantons (Grossrat): von März 1996 bis Januar 2012
Additional Mandate
Additional Activity
Military Grade
Soldat
First Name
Hansjörg
Last Name
Knecht
Council
N
Number
3021
Canton
Aargau
Canton Name
AG
Party
SVP
Party Name
Schweizerische Volkspartei
Faction
V
Faction Name
Fraktion der Schweizerischen Volkspartei
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4114
Updated
17.05.2015 21:18

Back to List