Gössi Petra

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
12.01.1976 00:00
Birth Date
1976-01-12T00:00:00Z
Title
lic. iur.
Marital Status
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons: von Juni 2004 bis November 2011
Additional Mandate
Präsidentin FDP.Die Liberalen Kt. Schwyz: seit Mai 2012; Präsidentin FDP.Die Liberalen Schweiz: seit April 2016
Additional Activity
Military Grade
First Name
Petra
Last Name
Gössi
Council
N
Number
3023
Canton
Schwyz
Canton Name
SZ
Party
FDP-Liberale
Party Name
FDP.Die Liberalen
Faction
RL
Faction Name
FDP-Liberale Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4116
Updated
02.05.2016 14:04

Back to List