Friedl Claudia

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
19.07.1960 00:00
Birth Date
1960-07-19T00:00:00Z
Title
Dr. sc. nat. ETH
Marital Status
Active
True
Mandate
Legislative der Stadt St. Gallen (Gemeinderätin): von 1993 bis 1996; Legislative des Kantons (Kantonsrätin): von Mai 1996 bis Februar 2013; Präsidentin: von Mai 2000 bis Mai 2001
Additional Mandate
Vizepräsidentin der SP Kanton SG: von 2001 bis 2004; Präsidentin der SP Kanton SG: von 2004 bis 2012
Additional Activity
Military Grade
First Name
Claudia
Last Name
Friedl
Council
N
Number
3035
Canton
St. Gallen
Canton Name
SG
Party
SP
Party Name
Sozialdemokratische Partei der Schweiz
Faction
S
Faction Name
Sozialdemokratische Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4131
Updated
12.11.2015 09:05

Back to List