Portmann Hans-Peter

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
22.02.1963 00:00
Birth Date
1963-02-22T00:00:00Z
Title
International Executive MBA
Marital Status
in eingetragener Partnerschaft
Active
True
Mandate
Kantonsrat: von Mai 1995 bis Mai 2014
Additional Mandate
Additional Activity
Präsident der Parlamentarischen Gruppe Schweiz-Kuba; Präsident der Interessensgemeinschaft gesellschaftsliberale ParlamentarierInnen
Military Grade
Oberst aD
First Name
Hans-Peter
Last Name
Portmann
Council
N
Number
3043
Canton
Zürich
Canton Name
ZH
Party
FDP-Liberale
Party Name
FDP.Die Liberalen
Faction
RL
Faction Name
FDP-Liberale Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4141
Updated
29.10.2015 17:53

Back to List