Arnold Beat

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
24.04.1978 00:00
Birth Date
1978-04-24T00:00:00Z
Title
Dipl. Bauingenieur FH, MAS Wirtschaftsingenieur FH, Akad. Mentalcoach
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons Uri: von September 2006 bis Juli 2010; Exekutive des Kantons Uri: von August 2010 bis Mai 2016
Additional Mandate
Additional Activity
Military Grade
First Name
Beat
Last Name
Arnold
Council
N
Number
3057
Canton
Uri
Canton Name
UR
Party
SVP
Party Name
Schweizerische Volkspartei
Faction
V
Faction Name
Fraktion der Schweizerischen Volkspartei
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4155
Updated
20.02.2018 08:53

Back to List