Wüthrich Adrian

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
07.05.1980 00:00
Birth Date
1980-05-07T00:00:00Z
Title
Master PMP
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Gemeinderat Huttwil (Exekutive): von Januar 2009 bis Dezember 2016; Grosser Rat des Kantons Bern (Legislative): von Juni 2010 bis Juni 2018
Additional Mandate
Präsident SP Oberaargau
Additional Activity
Ehrenpräsident Jegendparlament Oberaargau
Military Grade
Hauptmann
First Name
Adrian
Last Name
Wüthrich
Council
N
Number
3127
Canton
Bern
Canton Name
BE
Party
SP
Party Name
Sozialdemokratische Partei der Schweiz
Faction
S
Faction Name
Sozialdemokratische Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
4226
Updated
24.05.2018 10:57

Back to List