Bruderer Wyss Pascale

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
28.07.1977 00:00
Birth Date
1977-07-28T00:00:00Z
Title
lic. phil. / Master political science
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Legislative der Gemeinde (Einwohnerrätin) Baden: von Dezember 1997 bis Januar 2004; Legislative des Kantons (Grossrätin): von April 2001 bis April 2002
Additional Mandate
Additional Activity
Präsidentin der Parlamentarischen Gruppe Gebärdensprache
Military Grade
First Name
Pascale
Last Name
Bruderer Wyss
Council
S
Number
2573
Canton
Aargau
Canton Name
AG
Party
SP
Party Name
Sozialdemokratische Partei der Schweiz
Faction
S
Faction Name
Sozialdemokratische Fraktion
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
823
Updated
11.11.2015 08:15

Back to List