Giezendanner Ulrich

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
de
Birt hDate
31.10.1953 00:00
Birth Date
1953-10-31T00:00:00Z
Title
Marital Status
verheiratet
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons (Grossrat): von März 1989 bis November 1991
Additional Mandate
Additional Activity
Co-Präsident der Parlamentarischen Gruppe Elektromobilität
Military Grade
Soldat
First Name
Ulrich
Last Name
Giezendanner
Council
N
Number
2292
Canton
Aargau
Canton Name
AG
Party
SVP
Party Name
Schweizerische Volkspartei
Faction
V
Faction Name
Fraktion der Schweizerischen Volkspartei
Function
Mitglied
Biography Page Url
Picture Url
Id
91
Updated
16.01.2018 14:50

Back to List