Engler Stefan

Name Syntax Example
native language (?)nativeLanguageFilter=true|false?nativeLanguageFilter=true
active committee memberships (?)activeCommitteeMembershipsFilter=true|false?activeCommitteeMembershipsFilter=true

Details

Language
rm
Birt hDate
30.05.1960 00:00
Birth Date
1960-05-30T00:00:00Z
Title
lic. iur. / Rechtsanwalt
Marital Status
Active
True
Mandate
Legislative des Kantons: von Mai 1987 bis Mai 1998; Exekutive des Kantons: von Januar 1999 bis Dezember 2010; Präsident CVP Graubünden
Additional Mandate
Additional Activity
Co-Präsident der Parlamentarischen Gruppe für Jagd und Biodiversität; Präsident der Parlamentarischen Gruppe Rotes Kreuz; Co-Präsident der Parlamentarischen Gruppe Langsamverkehr
Military Grade
Capitaine
First Name
Stefan
Last Name
Engler
Council
S
Number
2768
Canton
Grisons
Canton Name
GR
Party
M-E
Party Name
Le Centre
Faction
M-E
Faction Name
Le Groupe du Centre. Le Centre. PEV.
Function
Membre
Biography Page Url
Picture Url
Id
4055
Updated
19.02.2024 16:09

Back to List