Aussenpolitische Kommission SR

Details

Name
Aussenpolitische Kommission SR
Id
17
Updated
13.04.2018 18:36

Members:

Id Number Last Name First Name Canton Party Faction Function Updated
Details 305 2370 Berberat Didier Neuenburg (NE) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 11.11.2015 09:31
Details 3871 2674 Bischof Pirmin Solothurn (SO) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 05.04.2016 11:11
Details 3915 2718 Fournier Jean-René Wallis (VS) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 10.01.2018 16:41
Details 825 2575 Germann Hannes Schaffhausen (SH) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 08.12.2015 16:22
Details 3891 2694 Jositsch Daniel Zürich (ZH) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 01.06.2017 10:47
Details 4062 2769 Keller-Sutter Karin St. Gallen (SG) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Vizepräsident/in (6) 27.04.2018 08:07
Details 1150 2613 Levrat Christian Freiburg (FR) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 20.11.2015 13:50
Details 540 2561 Lombardi Filippo Tessin (TI) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Präsident/in (2) 16.01.2018 09:32
Details 341 2405 Maury Pasquier Liliane Genf (GE) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 10.01.2018 16:41
Details 4112 3019 Minder Thomas Schaffhausen (SH) parteilos (-) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 13.11.2017 09:28
Details 1141 2616 Müller Philipp Aargau (AG) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 29.05.2018 15:13
Details 4207 3108 Müller Damian Luzern (LU) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 30.08.2018 15:39
Details 3920 2723 Seydoux-Christe Anne Jura (JU) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 01.02.2016 11:32

Back to List