Aussenpolitische Kommission NR

Details

Name
Aussenpolitische Kommission NR
Id
4
Updated
13.04.2018 18:36

Members:

Id Number Last Name First Name Canton Party Faction Function Updated
Details 3867 2670 Aebi Andreas Bern (BE) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 16.01.2018 09:29
Details 4184 3058 Arslan Sibel Basel-Stadt (BS) Grüne (Basels starke Alternative) (BastA) Grüne Fraktion (G) Mitglied (1) 15.09.2016 10:46
Details 4182 3060 Béglé Claude Waadt (VD) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 04.06.2018 10:34
Details 4025 2740 Büchel Roland Rino St. Gallen (SG) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 02.12.2015 14:04
Details 4159 3067 Chiesa Marco Tessin (TI) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 03.05.2018 07:46
Details 4201 3068 de la Reussille Denis Neuenburg (NE) Partei der Arbeit der Schweiz (PdA) Grüne Fraktion (G) Mitglied (1) 10.01.2018 16:43
Details 3876 2679 Estermann Yvette Luzern (LU) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 16.01.2018 10:38
Details 4131 3035 Friedl Claudia St. Gallen (SG) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 12.11.2015 09:05
Details 4214 3115 Gugger Niklaus-Samuel Zürich (ZH) Evangelische Volkspartei der Schweiz (EVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 18.10.2017 16:34
Details 4166 3082 Köppel Roger Zürich (ZH) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 20.11.2015 14:49
Details 1139 2614 Markwalder Christa Bern (BE) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 18.06.2018 14:12
Details 4223 3124 Molina Fabian Zürich (ZH) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 09.03.2018 09:07
Details 3897 2700 Moser Tiana Angelina Zürich (ZH) Grünliberale Partei (glp) Grünliberale Fraktion (GL) Mitglied (1) 30.08.2018 15:39
Details 1137 2617 Müller Walter St. Gallen (SG) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 03.11.2015 15:16
Details 4106 3018 Naef Martin Zürich (ZH) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Vizepräsident/in (6) 11.01.2018 11:39
Details 3898 2701 Nidegger Yves Genf (GE) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 06.06.2016 10:24
Details 3899 2702 Nussbaumer Eric Basel-Landschaft (BL) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 09.03.2018 08:53
Details 4141 3043 Portmann Hans-Peter Zürich (ZH) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 29.10.2015 17:53
Details 173 2147 Reimann Maximilian Aargau (AG) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 21.02.2018 08:42
Details 502 2525 Riklin Kathy Zürich (ZH) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 21.02.2018 09:40
Details 4040 2748 Schneider-Schneiter Elisabeth Basel-Landschaft (BL) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Präsident/in (2) 03.04.2017 08:51
Details 1120 2632 Sommaruga Carlo Genf (GE) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 02.11.2017 11:05
Details 214 2323 Stamm Luzi Aargau (AG) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 17.05.2015 21:18
Details 4113 3007 Tornare Manuel Genf (GE) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 02.02.2016 15:38
Details 4194 3100 Wehrli Laurent Waadt (VD) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 04.07.2018 11:05

Back to List