Staatspolitische Kommission NR

Details

Name
Staatspolitische Kommission NR
Id
11
Updated
26.12.2010 13:06

Members:

Id Number Last Name First Name Canton Party Faction Function Updated
Details 4154 3055 Addor Jean-Luc Wallis (VS) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 22.03.2017 14:59
Details 4203 3104 Barrile Angelo Zürich (ZH) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 20.11.2017 08:47
Details 4067 2772 Brand Heinz Graubünden (GR) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 03.04.2017 09:27
Details 4215 3116 Brunner Hansjörg Thurgau (TG) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 16.10.2017 10:18
Details 4156 3062 Buffat Michaël Waadt (VD) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 10.01.2018 16:45
Details 4158 3064 Burgherr Thomas Aargau (AG) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 10.01.2018 16:52
Details 4200 3066 Campell Duri Graubünden (GR) Bürgerlich-Demokratische Partei Schweiz (BDP) Fraktion BD (BD) Mitglied (1) 28.08.2017 15:09
Details 1122 2594 Fluri Kurt Solothurn (SO) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Präsident/in (2) 22.12.2016 11:33
Details 1125 2597 Galladé Chantal Zürich (ZH) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 17.11.2015 07:51
Details 4161 3074 Glarner Andreas Aargau (AG) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Vizepräsident/in (6) 27.10.2015 15:17
Details 4093 3003 Glättli Balthasar Zürich (ZH) Grüne Partei der Schweiz (GPS) Grüne Fraktion (G) Mitglied (1) 30.11.2017 09:25
Details 1071 2580 Humbel Ruth Aargau (AG) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 09.11.2016 13:04
Details 4208 3109 Jauslin Matthias Samuel Aargau (AG) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 10.01.2018 17:07
Details 4130 3034 Masshardt Nadine Bern (BE) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 20.02.2017 09:03
Details 1346 2660 Moret Isabelle Waadt (VD) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 15.08.2017 12:06
Details 3897 2700 Moser Tiana Angelina Zürich (ZH) Grünliberale Partei (glp) Grünliberale Fraktion (GL) Mitglied (1) 08.05.2017 10:29
Details 4073 2773 Pantani Roberta Tessin (TI) Lega dei Ticinesi (Lega) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 09.01.2018 16:25
Details 1109 2623 Pfister Gerhard Zug (ZG) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 02.05.2016 11:52
Details 4109 3009 Piller Carrard Valérie Freiburg (FR) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 13.11.2015 12:28
Details 3901 2704 Reimann Lukas St. Gallen (SG) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 10.01.2018 16:52
Details 4120 3025 Romano Marco Tessin (TI) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 10.01.2018 16:46
Details 4125 3030 Rutz Gregor Zürich (ZH) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 30.10.2015 16:44
Details 4174 3096 Steinemann Barbara Zürich (ZH) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 29.09.2016 08:45
Details 4036 2747 Streiff-Feller Marianne Bern (BE) Evangelische Volkspartei der Schweiz (EVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 17.11.2015 17:20
Details 4057 2759 Wermuth Cédric Aargau (AG) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 13.12.2017 11:28

Back to List