Redaktionskommission

Details

Name
Redaktionskommission
Id
30
Updated
26.12.2010 13:06

Members:

Id Number Last Name First Name Canton Party Faction Function Updated
Details 801 2565 Abate Fabio Tessin (TI) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 20.11.2015 16:06
Details 4090 2796 Amaudruz Céline Genf (GE) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 02.05.2016 13:41
Details 4187 3059 Bauer Philippe Neuenburg (NE) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Stellvertreter/in (12) 06.11.2015 14:14
Details 4086 2790 Buttet Yannick Wallis (VS) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Stellvertreter/in (12) 11.01.2018 12:24
Details 3830 2666 Carobbio Guscetti Marina Tessin (TI) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Stellvertreter/in (12) 03.11.2016 08:21
Details 4075 2775 Caroni Andrea Appenzell A.-Rh. (AR) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 10.01.2018 17:25
Details 4159 3067 Chiesa Marco Tessin (TI) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Stellvertreter/in (12) 10.01.2018 16:47
Details 4026 2741 Comte Raphaël Neuenburg (NE) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 11.09.2017 08:08
Details 4206 3107 Ettlin Erich Obwalden (OW) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 25.11.2015 14:56
Details 3915 2718 Fournier Jean-René Wallis (VS) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 10.01.2018 16:41
Details 4116 3023 Gössi Petra Schwyz (SZ) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Stellvertreter/in (12) 02.05.2016 14:04
Details 4098 3013 Keller Peter Nidwalden (NW) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 13.06.2016 11:01
Details 1150 2613 Levrat Christian Freiburg (FR) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 20.11.2015 13:50
Details 4118 3024 Lohr Christian Thurgau (TG) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Präsident/in (2) 01.09.2016 13:31
Details 540 2561 Lombardi Filippo Tessin (TI) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 16.01.2018 09:32
Details 4112 3019 Minder Thomas Schaffhausen (SH) parteilos (-) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 13.11.2017 09:28
Details 4134 3036 Munz Martina Schaffhausen (SH) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Stellvertreter/in (12) 13.11.2015 14:06
Details 4046 2752 Quadri Lorenzo Tessin (TI) Lega dei Ticinesi (Lega) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 18.12.2017 11:50
Details 4072 2776 Regazzi Fabio Tessin (TI) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Stellvertreter/in (12) 17.05.2015 21:18
Details 4120 3025 Romano Marco Tessin (TI) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Stellvertreter/in (12) 10.01.2018 16:46
Details 3920 2723 Seydoux-Christe Anne Jura (JU) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 01.02.2016 11:32
Details 4113 3007 Tornare Manuel Genf (GE) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 02.02.2016 15:38
Details 525 2546 Zanetti Roberto Solothurn (SO) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 28.11.2017 09:38

Back to List