Finanzkommission NR

Details

Name
Finanzkommission NR
Id
2
Updated
13.04.2018 19:39

Members:

Id Number Last Name First Name Canton Party Faction Function Updated
Details 4213 3114 Bendahan Samuel Waadt (VD) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 08.06.2017 11:24
Details 4209 3110 Bigler Hans-Ulrich Zürich (ZH) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Vizepräsident/in (6) 30.11.2015 12:04
Details 3872 2675 Bourgeois Jacques Freiburg (FR) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 12.11.2015 14:55
Details 724 2023 Brélaz Daniel Waadt (VD) Grüne Partei der Schweiz (GPS) Grüne Fraktion (G) Mitglied (1) 06.11.2015 17:42
Details 4212 3113 Egger Thomas Wallis (VS) Christlichsoziale Volkspartei Oberwallis (CSPO) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 20.11.2017 09:26
Details 4042 2750 Frehner Sebastian Basel-Stadt (BS) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 16.01.2018 10:39
Details 4096 3001 Gmür Alois Schwyz (SZ) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 22.08.2016 15:46
Details 3885 2688 Grin Jean-Pierre Waadt (VD) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 17.05.2015 21:18
Details 4162 3076 Grüter Franz Luzern (LU) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 12.12.2017 16:25
Details 4087 2798 Gschwind Jean-Paul Jura (JU) Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz (CVP) CVP-Fraktion (C) Mitglied (1) 17.05.2015 21:18
Details 4121 3026 Gysi Barbara St. Gallen (SG) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 17.05.2015 21:18
Details 4076 2792 Hadorn Philipp Solothurn (SO) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 13.03.2018 11:48
Details 4103 3002 Hausammann Markus Thurgau (TG) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Präsident/in (2) 17.05.2015 21:18
Details 4098 3013 Keller Peter Nidwalden (NW) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 13.06.2016 11:01
Details 1147 2608 Kiener Nellen Margret Bern (BE) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 16.01.2018 09:29
Details 4198 3087 Meyer Mattea Zürich (ZH) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 20.03.2018 12:33
Details 1345 2661 Müller Thomas St. Gallen (SG) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 08.12.2015 17:29
Details 4168 3089 Nicolet Jacques Waadt (VD) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 10.01.2018 16:45
Details 4084 2784 Pezzatti Bruno Zug (ZG) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 05.04.2016 11:10
Details 4123 3028 Schneider Schüttel Ursula Freiburg (FR) Sozialdemokratische Partei der Schweiz (SP) Sozialdemokratische Fraktion (S) Mitglied (1) 21.02.2018 11:15
Details 1159 2631 Schwander Pirmin Schwyz (SZ) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 12.11.2015 17:46
Details 4146 3048 Siegenthaler Heinz Bern (BE) Bürgerlich-Demokratische Partei Schweiz (BDP) Fraktion BD (BD) Mitglied (1) 28.08.2017 11:39
Details 4173 3095 Sollberger Sandra Basel-Landschaft (BL) Schweizerische Volkspartei (SVP) Fraktion der Schweizerischen Volkspartei (V) Mitglied (1) 21.11.2016 09:31
Details 4054 2761 Vitali Albert Luzern (LU) FDP.Die Liberalen (FDP-Liberale) FDP-Liberale Fraktion (RL) Mitglied (1) 13.06.2016 11:01
Details 3931 2728 Weibel Thomas Zürich (ZH) Grünliberale Partei (glp) Grünliberale Fraktion (GL) Mitglied (1) 05.04.2016 11:11

Back to List